N3764-1003RB
3M
Product No:
N3764-1003RB
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board or Cable
Series 3000
Package Bulk
Features Keying Slot, Mounting Flange
Shrouding Shrouded - 3 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.311" (7.90mm)
Ingress Protection -
Base Product Number N3764
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 64
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.155" (3.94mm)
Current Rating (Amps) 1.75A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)