NCP-3200-048
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
NCP-3200-048
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
O/P +48V67A
User Guide
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Type Enclosed
Series NCP-3200 (3.2kW)
Package Box
Efficiency 94.5%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Rack Mount
Power (Watts) 3.216kW
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Standard Number 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 400 VDC
Size / Dimension 12.83" L x 4.21" W x 1.61" H (325.8mm x 107.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 67 A
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)