NCP130AMX105TCG
onsemi
Product No:
NCP130AMX105TCG
Package:
6-XDFN (1.2x1.2)
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 300MA 6XDFN
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz)
Series -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number NCP130
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 300mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-XDFN (1.2x1.2)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V