NCP1400ASN45T1G
onsemi
Product No:
NCP1400ASN45T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG BOOST 4.5V 100MA 5TSOP
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Up
Topology Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Obsolete
Current - Output 100mA (Switch)
Number of Outputs 1
Base Product Number NCP1400
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 180kHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage - Input (Min) 0.8V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-TSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V