NCP4589DSQ18T1G
onsemi
Product No:
NCP4589DSQ18T1G
Package:
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SC88A
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 70dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number NCP4589
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.25V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Current - Quiescent (Iq) 4 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V