NCP4632DDT15T5G
onsemi
Product No:
NCP4632DDT15T5G
Package:
DPAK-5 (TO-252)
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 3A DPAK-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 55dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 3A
Base Product Number NCP4632
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Soft Start
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.25V
Voltage Dropout (Max) 0.76V @ 3A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK-5 (TO-252)
Current - Quiescent (Iq) 450 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V