NCP4641H033T1G
onsemi
Product No:
NCP4641H033T1G
Package:
SOT-89-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 120MA SOT89-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 27dB (1kHz)
Series -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-89-5/6
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 120mA
Base Product Number NCP4641
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 20mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-89-5
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V