NCP4671DMX12TCG
onsemi
Product No:
NCP4671DMX12TCG
Package:
6-XDFN (1.2x1.2)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 400MA 6XDFN
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 80dB ~ 50dB (1kHz)
Series -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFDFN
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 400mA
Base Product Number NCP4671
Protection Features Over Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.25V
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 400mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-XDFN (1.2x1.2)
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V