NCP4671DSN12T1G
onsemi
Product No:
NCP4671DSN12T1G
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 400MA SOT23-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 80dB ~ 50dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 400mA
Base Product Number NCP4671
Protection Features Over Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.25V
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 400mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V