NCP561SN15T1
onsemi
Product No:
NCP561SN15T1
Manufacturer:
onsemi
Package:
5-TSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5TSOP
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number NCP561
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA
Current - Supply (Max) 8 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-TSOP
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V