NCP562SQ25T1
onsemi
Product No:
NCP562SQ25T1
Package:
SC-82AB
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 80MA SC82AB
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-82A, SOT-343
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 80mA
Base Product Number NCP562
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 80mA
Current - Supply (Max) 6 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SC-82AB
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V