NCP5663DS15R4G
onsemi
Product No:
NCP5663DS15R4G
Package:
D2PAK-5
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 3A D2PAK-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Last Time Buy
Control Features Enable
Current - Output 3A
Base Product Number NCP5663
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package D2PAK-5
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V