NCP566ST18T3G
onsemi
Product No:
NCP566ST18T3G
Package:
SOT-223 (TO-261)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 1.5A
Base Product Number NCP566
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1.5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V