NCP582LXV15T2G
onsemi
Product No:
NCP582LXV15T2G
Package:
SOT-563
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT563
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-563, SOT-666
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number NCP582
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.70V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-563
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V