NCP584HSN12T1
onsemi
Product No:
NCP584HSN12T1
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Base Product Number NCP584
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 200mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V