NCP662SQ33T1G
onsemi
Product No:
NCP662SQ33T1G
Package:
SC-82AB
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC82AB
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 542
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-82A, SOT-343
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 100mA
Base Product Number NCP662
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.42V @ 100mA
Current - Supply (Max) 6 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SC-82AB
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V