NCV1117ST20T3
onsemi
Product No:
NCV1117ST20T3
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOT-223
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2V 1A SOT223
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 70dB (120Hz)
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 1A
Base Product Number NCV1117
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2V