
onsemi
Product No:
NCV21872DR2G
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC OPAMP ZER-DRIFT 2CIRC 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.90665
19.0665
25
1.79816
44.954
100
1.43868
143.868
250
1.258826
314.7065
500
1.222878
611.439
1000
0.971109
971.109
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Zero-Drift |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.1V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | Zero-Drift |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 28µA |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | NCV21872 |
| Current - Input Bias | 60 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input Offset | 6 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 11 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 1.8 V |