NCV4264-2CST33T3G
onsemi
Product No:
NCV4264-2CST33T3G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOT-223 (TO-261)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT223
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2851
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 67dB (100Hz)
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 100mA
Base Product Number NCV4264
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 70 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V