NCV4274ST25T3G
onsemi
Product No:
NCV4274ST25T3G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOT-223 (TO-261)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 400MA SOT223
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 60dB (100Hz)
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 400mA
Base Product Number NCV4274
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage Dropout (Max) 2.1V @ 250mA
Current - Supply (Max) 45 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V