NCV4275CDT33RKG
onsemi
Product No:
NCV4275CDT33RKG
Package:
DPAK-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 450MA DPAK-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 60dB (100Hz)
Series Automotive, AEC-Q100
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status Active
Control Features Reset
Current - Output 450mA
Base Product Number NCV4275
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) 42V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA
Current - Supply (Max) 35 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK-5
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V