NCV551SN33T1
onsemi
Product No:
NCV551SN33T1
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5TSOP
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number NCV551
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 10mA
Current - Supply (Max) 8 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-TSOP
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V