NCV565D2T12R4G
onsemi
Product No:
NCV565D2T12R4G
Package:
D2PAK-3
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A D2PAK
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 1.5A
Base Product Number NCV565
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package D2PAK-3
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V