NCV5661DT18RKG
onsemi
Product No:
NCV5661DT18RKG
Package:
DPAK-5
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A DPAK-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 1A
Base Product Number NCV5661
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK-5
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V