
onsemi
Product No:
NCV5661MN12T2G
Manufacturer:
Package:
6-DFN (3x3.3)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A 6DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.33475
13.3475
25
1.26692
31.673
100
0.972705
97.2705
250
0.85956
214.89
500
0.814321
407.1605
1000
0.633365
633.365
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | NCV5661 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.3V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-DFN (3x3.3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 3 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |