NCV5661MN12T2G
onsemi
Product No:
NCV5661MN12T2G
Package:
6-DFN (3x3.3)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1A 6DFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2936
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1A
Base Product Number NCV5661
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-DFN (3x3.3)
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V