NCV59151DS18R4G
onsemi
Product No:
NCV59151DS18R4G
Package:
D2PAK-5
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A D2PAK-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Last Time Buy
Control Features Enable, Error Flag
Current - Output 1.5A
Base Product Number NCV59151
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 13.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package D2PAK-5
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V