
onsemi
Product No:
NCV59748MNADJTBG
Manufacturer:
Package:
10-DFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A 10DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.24545
12.4545
25
1.18256
29.564
100
0.907915
90.7915
250
0.802332
200.583
500
0.760095
380.0475
1000
0.591185
591.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 75dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | NCV59748 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.6V @ 1.5A |
| Voltage - Output (Max) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |