
onsemi
Product No:
NCV59800BMWADJTBG
Manufacturer:
Package:
8-DFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.798
0.798
10
0.7144
7.144
25
0.6783
16.9575
100
0.520885
52.0885
250
0.460332
115.083
500
0.436088
218.044
1000
0.339188
339.188
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 77dB ~ 27dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | NCV59800 |
| Protection Features | Current Limit, Thermal Shutdown |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1A |
| Current - Supply (Max) | 500 µA |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |