NCV612SQ33T2G
onsemi
Product No:
NCV612SQ33T2G
Package:
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC88A
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 658
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 100mA
Base Product Number NCV612
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 100mA
Current - Supply (Max) 90 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V