NCV6323FELMTW11TBG
onsemi
Product No:
NCV6323FELMTW11TBG
Package:
8-WDFNW (2x2)
Description:
IC REG BUCK 1.1V 1.6A 8WDFNW
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Current - Output 1.6A
Number of Outputs 1
Base Product Number NCV6323
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 3MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-WDFNW (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.1V