
onsemi
Product No:
NCV7805BTG
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 1A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7885
0.7885
10
0.70775
7.0775
25
0.67184
16.796
100
0.515755
51.5755
250
0.455772
113.943
500
0.431775
215.8875
1000
0.335825
335.825
2500
0.319029
797.5725
5000
0.30704
1535.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 83dB (120Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Obsolete |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | NCV7805 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 1A (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Quiescent (Iq) | 8 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |