
onsemi
Product No:
NCV7808BDTRKG
Manufacturer:
Package:
DPAK
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 8V 1A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.5149
5.149
25
0.48108
12.027
100
0.3572
35.72
250
0.30229
75.5725
500
0.288534
144.267
1000
0.212971
212.971
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 62dB (120Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | NCV7808 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 1A (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 8 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |