
onsemi
Product No:
NCV78M05ABDTRKG
Manufacturer:
Package:
DPAK
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.55385
5.5385
25
0.5206
13.015
100
0.39463
39.463
250
0.335844
83.961
500
0.319029
159.5145
1000
0.243476
243.476
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | NCV78 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |