
onsemi
Product No:
NCV78M08BDTRKG
Manufacturer:
Package:
DPAK
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 8V 700MA DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.53105
5.3105
25
0.49552
12.388
100
0.36822
36.822
250
0.311562
77.8905
500
0.297407
148.7035
1000
0.219516
219.516
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 700mA |
| Base Product Number | NCV78 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 350mA (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |