
onsemi
Product No:
NCV8152MX180280TCG
Manufacturer:
Package:
6-XDFN (1.2x1.2)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.8V/2.8V 6XDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.5092
5.092
25
0.475
11.875
100
0.352735
35.2735
250
0.29849
74.6225
500
0.284905
142.4525
1000
0.210292
210.292
2500
0.196726
491.815
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 75dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA, 150mA |
| Base Product Number | NCV8152 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.25V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.42V @ 150mA, - |
| Current - Supply (Max) | 200 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-XDFN (1.2x1.2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V, 2.8V |