
onsemi
Product No:
NCV8161AMX180TBG
Manufacturer:
Package:
4-XDFN (1x1)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 450MA 4XDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5225
0.5225
10
0.44935
4.4935
25
0.41952
10.488
100
0.3116
31.16
250
0.263644
65.911
500
0.251674
125.837
1000
0.185754
185.754
2500
0.173774
434.435
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 450mA |
| Base Product Number | NCV8161 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.45V @ 450mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-XDFN (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 23 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |