
onsemi
Product No:
NCV8161AMX280TBG
Manufacturer:
Package:
4-XDFN (1x1)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 450MA 4XDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5225
0.5225
10
0.45125
4.5125
25
0.42104
10.526
100
0.312835
31.2835
250
0.264708
66.177
500
0.252681
126.3405
1000
0.186494
186.494
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 450mA |
| Base Product Number | NCV8161 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.29V @ 450mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-XDFN (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 23 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |