
onsemi
Product No:
NCV8163AMX330TBG
Manufacturer:
Package:
4-XDFN (1x1)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 4XDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.35815
3.5815
25
0.33402
8.3505
100
0.248235
24.8235
250
0.210026
52.5065
500
0.200488
100.244
1000
0.147982
147.982
2500
0.138434
346.085
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 92dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 250mA |
| Base Product Number | NCV8163 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.145V @ 250mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-XDFN (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 20 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |