
onsemi
Product No:
NCV8163ASN280T1G
Manufacturer:
Package:
5-TSOP
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 250MA 5TSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.49495
4.9495
25
0.46512
11.628
100
0.35264
35.264
250
0.300124
75.031
500
0.285133
142.5665
1000
0.217598
217.598
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 92dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 250mA |
| Base Product Number | NCV8163 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.19V @ 250mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 5-TSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 20 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |