
onsemi
Product No:
NCV8164AML120TCG
Manufacturer:
Package:
8-DFNW (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 8DFNW
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.77995
7.7995
25
0.73302
18.3255
100
0.55556
55.556
250
0.472834
118.2085
500
0.449179
224.5895
1000
0.342798
342.798
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 83dB ~ 61dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | NCV8164 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-DFNW (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 40 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |