
onsemi
Product No:
NCV8164AMTW110TAG
Manufacturer:
Package:
6-WDFNW (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.1V 300MA 6WDFNW
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.60135
6.0135
25
0.56506
14.1265
100
0.42845
42.845
250
0.36461
91.1525
500
0.34637
173.185
1000
0.264347
264.347
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 83dB ~ 61dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Current - Output | 300mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WDFNW (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 40 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.1V |