
onsemi
Product No:
NCV8164AMTW290TAG
Manufacturer:
Package:
6-WDFNW (2x2)
Batch:
-
Description:
LDO 300 MA AD 2.9V ULTRA-LOW NOI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.60135
6.0135
25
0.56506
14.1265
100
0.42845
42.845
250
0.36461
91.1525
500
0.34637
173.185
1000
0.264347
264.347
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | - |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | NCV8164 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WDFNW (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 40 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.9V |