NCV8164ASN300T1G
onsemi
Product No:
NCV8164ASN300T1G
Package:
5-TSOP
Description:
LDO 300 MA AD 3.0V ULTRA-LOW NOI
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2840
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Series Automotive, AEC-Q100
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Active
Control Features Enable, Power Good
Current - Output 300mA
Base Product Number NCV8164
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.177V @ 300mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-TSOP
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V