
onsemi
Product No:
NCV8177AMTW110TCG-A642
Manufacturer:
Package:
8-WDFNW (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.1V 500MA 8WDFNW
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.50255
5.0255
25
0.4693
11.7325
100
0.348555
34.8555
250
0.29488
73.72
500
0.281485
140.7425
1000
0.207765
207.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 75dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | NCV8177 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-WDFNW (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 90 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.1V |