
onsemi
Product No:
NCV8187AMLEADJTCG
Manufacturer:
Package:
8-DFNW (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1.2A 8DFNW
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.7258
7.258
25
0.68894
17.2235
100
0.52915
52.915
250
0.467628
116.907
500
0.443004
221.502
1000
0.344556
344.556
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 75dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Current - Output | 1.2A |
| Base Product Number | NCV8187 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.495V @ 1.2A |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Supplier Device Package | 8-DFNW (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 45 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |