NCV8560SN150T1G
onsemi
Product No:
NCV8560SN150T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5TSOP
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number NCV8560
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-TSOP
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V