NCV8605MN25T2G
onsemi
Product No:
NCV8605MN25T2G
Manufacturer:
onsemi
Package:
6-DFN (3x3.3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6DFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 500mA
Base Product Number NCV8605
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 500mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-DFN (3x3.3)
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V