NCV8605MN33T2G
onsemi
Product No:
NCV8605MN33T2G
Package:
6-DFN (3x3.3)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6DFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5895
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 500mA
Base Product Number NCV8605
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 500mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-DFN (3x3.3)
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V