NCV86603BD33R2G
onsemi
Product No:
NCV86603BD33R2G
Package:
8-SOIC
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 60dB (100Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Obsolete
Control Features Reset
Current - Output 150mA
Base Product Number NCV86603
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 40 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V