NCV8664CDT33RKG
onsemi
Product No:
NCV8664CDT33RKG
Package:
DPAK
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA DPAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2497
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 67dB (100Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 150mA
Base Product Number NCV8664
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 30 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Current - Quiescent (Iq) 29 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V