
onsemi
Product No:
NCV8664CDT33RKG
Manufacturer:
Package:
DPAK
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.2806
12.806
25
1.21524
30.381
100
0.93309
93.309
250
0.824562
206.1405
500
0.781166
390.583
1000
0.607572
607.572
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 67dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | NCV8664 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 45V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 30 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 29 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |